Zpět na všechny články

5 Největších mýtů o učení

Mýtus 1: Čím více času nad učením strávíte, tím budete mít lepší výsledky. Vůbec ne! Přestávky jsou důležité a osvěží váš mozek...

5 Největších mýtů o učení

V tomto článku se podíváme na několik mýtů o učení, se kterými se určitě všichni v životě potkáte, nebo je již znáte. Možná jste si ani neuvědomili, že byste dělali chybu a mohli něco ve svém učení změnit. Po přečtení našeho článku ale jistě na mnohé změníte názor.

Mýtus 1: Čím více času nad učením strávíte, tím budete mít lepší výsledky

Největší mýtus! Přestávky jsou důležité pro vaši pohodu. Výzkumy ukazují, že účelné přestávky (v rozmezí 5 minut až hodiny) ve studiu pomáhají osvěžit mozek, zvyšují vaši energii a schopnost soustředit se. Váš mozek si také během odpočinku vytváří souvislosti mezi informacemi, které jste studovali. Chcete-li skutečně vypnout, odložte i mobilní telefon. Při projíždění sociálních sítí si mozek pořádně neodpočine. Zkuste místo toho jít na procházku, zavolat kamarádovi nebo poslouchat hudbu.

Mýtus 2: Nejlépe se na následující den naučíte večer/noc předtím

Informace, které si při učení do pozdních večerních hodin zapamatujete, se dostanou do krátkodobé paměti a nemusí vám nutně zůstat. A pokud jste v té době ve stresu, informace nevstřebáte tak dobře. Navíc když jste celou noc vzhůru, je těžší se na zkoušku soustředit.

Proto před důležitou písemkou nebo zkouškou začněte s opakováním včas a vytvořte si k tomu realistický plán, kterého se můžete držet (samozřejmě s dostatečnými přestávkami, viz mýtus č. 1). Před zkouškou nebo testem se raději pořádně vyspěte.

Mýtus 3: Nejlepší způsob, jak si osvojit informace, je číst text stále dokola

Vůbec ne, nejlepším způsobem, jak si zapamatovat informace, je provádět aktivity na vzpomínání a vybavování informací (např. kvíz). Aktivním vybavováním znalostí z paměti ve skutečnosti posilujete propojení ve vašem mozku. Je tedy pravděpodobnější, že si je v budoucnu zapamatujete. Pro pomoc při aktivním vybavování doporučujeme požádat někoho, aby vás vyzkoušel.

mýtus

Mýtus 4: Buď jste dobří v matematice, nebo v angličtině – obojí nelze

Tento mýtus vychází z představy, že někteří lidé jsou praváci (zřejmě kreativnější a umělečtější), zatímco jiní jsou leváci (logičtější a analytičtější). Ačkoli má každý své oblíbené předměty a slabší témata, studie, která analyzovala více než 1 000 mozků, pro to nenašla žádný důkaz! Věnujte více času a úsilí svým slabším předmětům, ale nezapomínejte na témata, která vás baví. Pokud máte těžký den nebo se cítíte vystresovaní, zkuste skončit u svého oblíbeného tématu, které vás trochu povzbudí.

Mýtus 5: Žádost o pomoc je slabost

Mnozí z nás mají problém požádat o pomoc, když ji potřebují, protože si myslí, že je to známka slabosti. Přitom ve skutečnosti je to silná stránka! Kladení otázek a zapojení se do dění může přispět k tomu, že si informace zapamatujete. Lidé jsou navíc ochotnější nám pomoci více, než si myslíme. Chcete-li si vybudovat sebedůvěru při žádání o pomoc, zkuste každý den položit jednu otázku – ať už učiteli, kamarádovi nebo rodiči. Vyplatí se to, věřte.


Další články