Studentský happening k 17. listopadu
Studenti Gymnázia Braník si připomněli události 17. listopadu.
Číst dálMýtus 1: Čím více času nad učením strávíte, tím budete mít lepší výsledky. Vůbec ne! Přestávky jsou důležité a osvěží váš mozek...
V tomto článku se podíváme na několik mýtů o učení, se kterými se určitě všichni v životě potkáte, nebo je již znáte. Možná jste si ani neuvědomili, že byste dělali chybu a mohli něco ve svém učení změnit. Po přečtení našeho článku ale jistě na mnohé změníte názor.
Největší mýtus! Přestávky jsou důležité pro vaši pohodu. Výzkumy ukazují, že účelné přestávky (v rozmezí 5 minut až hodiny) ve studiu pomáhají osvěžit mozek, zvyšují vaši energii a schopnost soustředit se. Váš mozek si také během odpočinku vytváří souvislosti mezi informacemi, které jste studovali. Chcete-li skutečně vypnout, odložte i mobilní telefon. Při projíždění sociálních sítí si mozek pořádně neodpočine. Zkuste místo toho jít na procházku, zavolat kamarádovi nebo poslouchat hudbu.
Informace, které si při učení do pozdních večerních hodin zapamatujete, se dostanou do krátkodobé paměti a nemusí vám nutně zůstat. A pokud jste v té době ve stresu, informace nevstřebáte tak dobře. Navíc když jste celou noc vzhůru, je těžší se na zkoušku soustředit.
Proto před důležitou písemkou nebo zkouškou začněte s opakováním včas a vytvořte si k tomu realistický plán, kterého se můžete držet (samozřejmě s dostatečnými přestávkami, viz mýtus č. 1). Před zkouškou nebo testem se raději pořádně vyspěte.
Vůbec ne, nejlepším způsobem, jak si zapamatovat informace, je provádět aktivity na vzpomínání a vybavování informací (např. kvíz). Aktivním vybavováním znalostí z paměti ve skutečnosti posilujete propojení ve vašem mozku. Je tedy pravděpodobnější, že si je v budoucnu zapamatujete. Pro pomoc při aktivním vybavování doporučujeme požádat někoho, aby vás vyzkoušel.
Tento mýtus vychází z představy, že někteří lidé jsou praváci (zřejmě kreativnější a umělečtější), zatímco jiní jsou leváci (logičtější a analytičtější). Ačkoli má každý své oblíbené předměty a slabší témata, studie, která analyzovala více než 1 000 mozků, pro to nenašla žádný důkaz! Věnujte více času a úsilí svým slabším předmětům, ale nezapomínejte na témata, která vás baví. Pokud máte těžký den nebo se cítíte vystresovaní, zkuste skončit u svého oblíbeného tématu, které vás trochu povzbudí.
Mnozí z nás mají problém požádat o pomoc, když ji potřebují, protože si myslí, že je to známka slabosti. Přitom ve skutečnosti je to silná stránka! Kladení otázek a zapojení se do dění může přispět k tomu, že si informace zapamatujete. Lidé jsou navíc ochotnější nám pomoci více, než si myslíme. Chcete-li si vybudovat sebedůvěru při žádání o pomoc, zkuste každý den položit jednu otázku – ať už učiteli, kamarádovi nebo rodiči. Vyplatí se to, věřte.
Vyberete si libovolný balíček předplatného a začněte se připravovat na přijímačky. Chodit můžete prezenčně i distančně, nebo formy účasti střídat. Pokud k nám podáte přihlášku a nastoupíte do prvního ročníku, částku nyní uhrazenou za kurzovné Přijímaček nanečisto vám v plné výši odečteme jako slevu na školném v prvním ročníku.