Studentský happening k 17. listopadu
Studenti Gymnázia Braník si připomněli události 17. listopadu.
Číst dálStudenti Gymnázia Braník v rámci projektu Příběhy bezpráví objevovali a prezentovali příběhy z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty...
Studenti se pod vedením pedagožky Soni Semotánové zapojili do vzdělávacího programu Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS). V rámci projektu Příběhy bezpráví se seznamovali s moderními československými dějinami a objevovali tak příběhy z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty.
Studenti Gymnázia Braník se ve své práci v rámci projektu zaměřili na ženy z romské minority, které byly v nedávné minulosti neprávem sterilizovány. Svůj projekt představili právě v prosinci, jelikož dne 10. 12. je mezinárodní den lidských práv.
Výstava ve škole se skládala ze 2 částí a videa. Ve videu byl zaznamenán autentický rozhovor s romskými ženami dotčenými nucenou sterilizací.
První částí výstavy poskytla rámcový přehled o historickém kontextu okolností sterilizace romských žen v Československu a dopadu na společnost jako celek. Součástí byly také informace o aktuálním finančním odškodnění na základě tohoto zákroku.
Druhá část výstavy byla informačním okénkem do aktuální situace žen ve Střední Asii, kde probíhá stejná perzekuce jako u nás za komunismu. Jednalo se tedy o projekt propojující minulost (první část výstavy) s přítomností (2 část výstavy).
Sterilizace romských žen v Československu představuje jeden ze závažných zločinů komunistického režimu, který pokračoval bohužel i po jeho pádu. Alarmující je skutečnost, že po roce 1989 tyto praktiky probíhaly v podstatě beze změn. Tento stav přetrvával tedy mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012, tedy od platnosti zákona o zdraví lidu, až do zavedení nové legislativy upravující zdravotnické zákroky.
Vyberete si libovolný balíček předplatného a začněte se připravovat na přijímačky. Chodit můžete prezenčně i distančně, nebo formy účasti střídat. Pokud k nám podáte přihlášku a nastoupíte do prvního ročníku, částku nyní uhrazenou za kurzovné Přijímaček nanečisto vám v plné výši odečteme jako slevu na školném v prvním ročníku.